Home › Kupujesz kawalerkę? Przeczytaj!
23 Feb 2017

Kupujesz kawalerkę? Przeczytaj!

Nabycie kawalerki to wielopłaszczyznowy cykl, który nie polaga niestety tylko na wyborze miejsca i zapłaceniu za nie. Sfinalizowanie transakcji wiąże się z poświęceniem czasu i znajomością rynku. Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania i jak to wygląda po kolei?

Pierwszym krokiem do kupna własnego lokalu jest podjęcie decyzji, że chcemy mieć swoje własne, a nie wynajomwane. Lokalny rynek mieszkań obfituje w przeróżne propozycje. Lokale można znaleźć na rynku pierwotnym lub wtórnym. Wyznaczając te fundamentalne kryteria możemy zastanowić się co znajduje się w naszym zasięgu finansowym. Przy zakupie warto posiadać wkład własny czy wziąć kredyt bankowy. Ze swoimi oszczędnościami jesteśmy w stanie dopasować standard mieszkania do naszych pieniężnych możliwości. Pożyczka jaką otrzymamy jest zależny od zdolności kredytowej. Najlepiej jest skontaktować się z doradcą kredytowym, który doradzi i wyceni zdolność kredytową. Znając możliwości finansowe określi się jakiej wielkości mieszkanie można zakupić.

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie czy szukamy mieszkania sami lub z pomocą biura nieruchomości. Gdy kupujemy apartament pierwszy raz, biuro nierucchomości może dać wiele drogocennych rad. Znając regionalny rynek, sprawniej odnajdzie pasujące nam propozycje. Niestety ta rada sporo kosztuje. Pomimo to doradca wspomoże w zawieraniu umów oraz kwestiach związanych z kupnem. Dokonując zakupu na własną rękę powinno się czytać ogłoszenia w gazetach lub Internecie. Należy zweryfikować czy lokal mieszkalny nie jest prawnie obciążone.

Kiedy wszystko jest w porządku, kupujący mieszkanie składa podpis na umowie przedwsstępnej. To dobry czas na porównanie propozycji kredytów w bankach i złożenie wniosku o kredyt. Jeśli wiemy, że uzyskamy kredyt, czas zatwierdzić umowę kupna, która jest finalizowana z udziałem notariusza. Jeśli umowa została podpisana trzeba pokazać umowy w banku i zlecić zapłatę za mieszkanie sprzedającemu. Przy odbiorze mieszkania opracowuje się opis zdawczo-odbiorczy dla określenia stanu mieszkania.