Home › Omówienie filmu "Captain Fantastic", czyli nowatorskie spojrzenie na dylemat utopii
22 Apr 2017

Omówienie filmu "Captain Fantastic", czyli nowatorskie spojrzenie na dylemat utopii

Film pod tytułem "Captain Fantastic" w reżyserii Matta Rossa całkiem niedawno miał premierę w naszych kinach, czyli z nieco ponad dwumiesięcznym opóznieniem.

Fabuła traktuje o rodzinie, dramatycznej kondycji dzisiejszego społeczeństwa, bezmyślnym świecie zakupów i sposobie na lepsze podejście do życia.

Reżyser wcale nie zaprowadza nas do fantastycznego świata, a jednak wciąż wydaje się być on absolutnie nieznany. Mistrzostwo, które wprost wypływa z tego arcydzieła jest zdecydowanie odnowienie problematyki utopii w awangardowy sposób.
Tytułowy bohater to samotny ojciec, który stara się wyedukować szóstkę dzieci daleko od zindustrializowanej i przesiąkniętej złem rzeczywistości.

Cała rodzinka wiedzie bezkonfliktowe życie pośród przyrody.

Ich dzień składa się z energicznych treningów, medytacji na świeżym powietrzu, studiowania niezliczonej biblioteki książek, uczenia się pogłębionej wiedzy z zakresu astrofizyki, filozofii, medycyny i wszystkich innych nauk, ale również z tańca i śpiewów przy świetle księżyca, przyjacielskich pogaduszek. Może się wydawać, że metoda wychowania zdaje się działać. Dzieci są atletycznie zbudowane, posługują się kilkoma językami, w wieku około sześciu lat dysponują wiedzą na poziomie szkoły wyższej i są w stanie same reflektować się nad życiem. To co szokuje w tym filmie, to to, że nasze pierwsze, złudne spostrzeżenia rozpływają się w spotkaniu z rzeczywistością. Okazuje się, że dzieci nie są w stanie poprawnie funkcjonować w prawdziwym świecie. To prawda, że władają ogromną wiedzą, ale całkowicie brakuje im wiedzy w praktyce.

Ludzie nazywają ich "dziwolągami". Główny bohater w końcu rozumie, że popełnił błąd. Aczkolwiek zakończenie rekompensuje niemoc jaką czuje widz.

Przepyszna wisienka na torcie, którą trzeba już indywidualnie obejrzeć..
Zobacz:
Unikatowe naszyjniki Co nosi sięw zimie?
Noclegi w Pensjonacie
Darmowa pierwsza pożyczka bez bik
Fakty i mity tyczące się jagód acai i ich działania
Profesjonalna propozycja stacji diagnostycznych
Jak podkreślić urodę?